Karol Kusz ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej (specjalizacje: Prowadzenie Zespołów Wokalno-Instrumentalnych oraz Pedagogiczna).

Doświadczenie jako śpiewak, zdobywał współpracując z takimi zespołami jak Chór Polskiego Radia, Capella Cracoviensis, Chór Narodowego Forum Muzyki czy Camerata Silesia, oraz współpracując z wieloma wybitnymi dyrygentami i chórmistrzami, m.in.: Andrew Parrott, Paul McCreesh, Vincent Dumestre, Mark Minkowski, Stephen Layton, Paul Goodwin, Ottavio Dantone, Fabio Bonizzoni, Christophe Russet, Diego Fasolis Ralf Sochaczewsky, Ludwig Wicki, Carlo Rizzi, Sir Marc Edler, Michał Klauza, Maciej Tworek, Jerzy Dybał, Jan Tomasz Adamus, Łukasz Borowicz, Jerzy Semkow, Kazimierz Kord, wykonując muzykę począwszy od wczesnego średniowiecza po współczesną.

W 2014 roku został zaproszony do tworzenia nowego, zawodowego zespołu wokalnego/chóru kameralnego Cracow Singers oraz objęcia stanowiska chórmistrza i dyrektora artystycznego zespołu, z którym zaczął realizować autorskie projekty i programy koncertowe. Do dnia dzisiejszego z Cracow Singers występował na licznych festiwalach w kraju i zagranicą, współpracując z orkiestrami, zespołami instrumentalnymi oraz kompozytorami wykonując prawykonania nowych kompozycji.

W 2018 roku założył Cracow Singers Vocal Institute – szkołę wokalną, w której naucza według autorskiej koncepcji kształcenia muzycznego i wokalnego. Prowadzi liczne kursy wokalne i zajęcia warsztatowe z grupami w różnym wieku osiągając znakomite rezultaty. Z inicjatywy Fundacji Equinum prowadzi zespół wokalny złożony z osadzonych w Zakładzie Karnym w Nowym Wiśniczu przygotowując zespół do projektów artystycznych realizowanych we współpracy Fundacji Equinum z Zakładem Karnym.

Karol Kusz konsekwentnie realizuje swoją koncepcję prowadzenia zespołu Cracow Singers o czym świadczą przychylne recenzje koncertów oraz liczne zaproszenia do udziałów w festiwalach w kraju i zagranicą.